- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Kinesiology Taping - metoda wspomagania rehabilitacji urazów
Taping najczęściej stosowany jest w:
- bólach kręgosłupa, bólach stawowych, menstruacyjnych, migrenowych
- zapaleniu pochewek ścięgnistych, łokciu tenisisty, ostrodze piętowej,
- po skręceniach i zwichnięcia stawów,
- niestabilności stawów,
- uszkodzeniach mięśni i więzadeł, porażeniach nerwów
- korekcjach wad postawy,
- mobilizacja i likwidacji blizn, krwiaków.
Plastrowanie zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet ciężarnych, ponieważ jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W porównaniu z innymi metodami może być wykorzystywany nawet w zaawansowanej ciąży, co zostało potwierdzone wieloma badaniami. Technika i częstotliwość nakładania plastra nie naraża ciężarnej na częste wizyty u fizjoterapeuty, a bezbolesność i wygoda metody nie utrudnia dodatkowo życia codziennego.
Oprócz typowych i łatwo zauważalnych objawów ciąży, wiąże się ona również ze zmianami biomechanicznymi, które wpływają na postawę i sposób poruszania się kobiety. Rosnące dziecko powoduje zwiększenie się obciążenia oddziałującego na układ ruchu, typowe jest też rozluźnienie aparatu torebkowo- więzadłowego. Częste wśród ciężarnych bóle odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa, bóle stawów biodrowych i kolanowych oraz obrzęki związane z zaburzeniami krążenia limfy, dodatkowo pogłębiają się w wyniku przybierania na wadze i ograniczenia aktywności szczególnie w trzecim trymestrze ciąży.
Niestety ze względu na wyjątkowość stanu, jakim jest ciąża wielu metod, które okazałyby się pomocne w łagodzeniu tych objawów nie można wykorzystywać u ciężarnych ze względu na bezpieczeństwo rozwijającego się płodu.
http://kinetik-rehabilitacja.pl/oferta-rehabilitacji/aktywna-ciazamama/
Kinesiotaping bardzo dobrze wspomaga pracę mięśni brzucha, przez co wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy, a także na profilaktykę bólu kręgosłupa. Odpowiednio nałożone plastry oddziałują na skórę ograniczając rozciąganie i powstawanie rozstępów. Plastrowanie okolicy lędźwiowo – krzyżowej wspomaga znajdującej się tam więzadła, co przeciwdziała bólom kręgosłupa i koryguje napięcie mięśni posturalnych, poprawia też przepływ limfy. Taping kończyn dolnych pozwala na ograniczenie powstawania obrzęków i zmniejsza te już istniejące.
Kinesiotaping znajduje też zastosowanie po porodzie, kiedy aplikowany na powłoki brzuszne lub pierś przyspiesza regenerację tkanek, poprawia krążenie w tym obszarze, ułatwia produkcję mleka oraz wpływa na wygląd obszaru objętego plastrowaniem. Dzięki wygodzie stosowania nie utrudnia powrotu do sprawności i czynności, jakim musi podołać młoda mama.
Plastrowanie dynamiczne wykorzystywany jest jako wspomaganie terapii dzieci, szczególnie w przypadku schorzeń reumatycznych, zarówno tych o charakterze zapalnym i niezapalnym we wczesnym etapie choroby (np. młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów czy twardzina). Ponieważ choroby reumatyczne wiążą się przede wszystkim ze zmianami w narządzie ruchu, obrzękami i deformacją stawów, ograniczeniem ruchomości w stawie i bólem, głównymi celami terapii jest ograniczenie właśnie tych objawów. Leczenie jest kompleksowe i obejmuje wiele metod fizjoterapeutycznych oraz farmakoterapię, a Kinesio Taping jest uznawany za bardzo wartościową formę wspomagania leczenia. Jest bezbolesny i co ważne w terapii dzieci- efekt leczniczy jest szybki, trwa przez cały okres kiedy taśma znajduje się na ciele i nie przeszkadza dziecku w wykonywaniu codziennych czynności. Jest metodą akceptowaną zarówno przez dzieci jak i rodziców.
Tagi: Kinesiology Taping, Kinesio Taping, Taping, Taping dynamiczny, Taping poruszający, rehabilitacja, fizjoterapia, nowe metody, Doktor Kenzo Kase, taśmy, rehabilitacja sportowa, terapia, dzieci, plastrowanie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje