- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Nowoczesne metody leczenia nowotworów
Prognozy na najbliższe lata przewidują dalszy wzrost zachorowań - na 2025 rok wskazują na nawet 90 tysięcy nowych zachorowań u mężczyzn i 80 tysięcy u kobiet. Według badań zachorowalność wśród ludzi młodych- 20-44 rok życia, wzrośnie szczególnie wśród kobiet, powodując ich znaczną przewagę w porównaniu do mężczyzn (2025 rok, mężczyźni- 2200 zachorowań, kobiety- 5700). Ze względu na tak dużą liczbę zachorowań i wysoką umieralność jednym z najważniejszych zadań nauki i medycy jest wynalezienie jak najskuteczniejszej profilaktyki, metody wczesnego wykrywania oraz walki z nowotworami. Na świecie prowadzonych jest wiele badań, dzięki czemu coraz częściej pojawiają się optymistyczne informacje o ich pozytywnych wynikach nad nowymi lekami, czy technikami walki z chorobą.
Metody wykorzystywane w leczeniu nowotworów - terapia protonowa
Inaczej zwana protonoterapią, radioterapią protonową lub radioterapią hadronową jest nowością w leczeniu nowotworów. Polega na wykorzystaniu bardzo wąskiej wiązki protonów (tzw. wiązka ołówkowa), czyli cząsteczek naładowanych dodatnio. Cząsteczki te przenikają przez skórę i trafiają do guza nowotworowego. W terapii wykorzystuje się dawkę znacznie wyższą niż w standardowej radioterapii- aż 230 MeV (megaelektronowoltów). Protony uszkadzają DNA komórek nowotworu, co hamuje ich namnażanie i obumarcie. Jest to metoda bardzo precyzyjna- wiązka trafia dokładnie do guza nie niszcząc znajdujących się w pobliżu tkanek zdrowych. Jest to szczególnie ważne, gdy zmiana nowotworowa znajduje się zbyt głęboko by tradycyjna radioterapia przyniosła efekty, lub gdy nowotwór znajduje się blisko ważnych dla życia organów. Znajduje szczególne zastosowanie w terapii dzieci, nowotworów oka, mózgu, głowy, szyi, płuc, trzustki czy gruczołu krokowego.
Jedną z największych zalet tej terapii jest małe ryzyko powikłań, jakie ze sobą niesie, poza tym pozwala skrócić czas leczenia i pobytu w szpitalu po zabiegu.
Na świecie terapia protonowa jest już stosowana, szczególnie we Francji, Niemczech, Szwajcarii, wielkiej Brytanii i USA. W latach 2010-2014 NFZ sfinansował badania diagnostyczne i protonoterapię 98 chorych z Polski. W naszym kraju skorzystać z tej metody można w Bronowickim Centrum Cyklotronowym, gdzie znajduje się urządzenie Proteus-235 (służy do radioterapii gałki ocznej oraz jej okolic) oraz cyklotron izochroniczny AIC-144. Od 1 października 2015 roku z terapii protonowej będzie można skorzystać w Krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej.
Urządzenie Cyklotron ACI-144, http://www.ifj.edu.pl/str/dc/
Cyklotron Proteus C-235, http://www.ifj.edu.pl/ccb/proteus235/
Tagi: profilaktyka, nowotwor, chemia, terapia, promienowanie, naswietlanie, guz
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje