- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Choroba Parkinsona: patogeneza oraz aktualne badania kliniczne
Inne często występujące objawy to: niestabilność postawy, propulsja (tendencja do padania do przodu), retropulsja (ku tyłowi), lateropulsja (w bok), ślinotok, łojotok, pocenie się, niewyraźna, cicha mowa, rzadkie mruganie, osłabiona pamięć i zdolność przypominania.
Fot. Postawa osoby z chorobą Parkinsona, http://www.soc.ucsb.edu/sexinfo/sites/default/files/files/styles/large/public/field/image/parkinson-present.jpg
Diagnostyka choroby Parkinsona
Diagnostyka choroby mimo wielu charakterystycznych objawów jest trudna. U osób poniżej 40. roku życia podobne objawy może dać np. choroba Wilsona, niedobory witaminy D i B12, hormonów tarczycy i testosteronu. Powodem wystąpienia objawów może być równie tzw. parkinsonizm, czyli objawy jak w chorobie Parkinsona jednak występujące w przebiegu innych chorób mózgu. Nie ma specyficznego testu na rozpoznanie choroby. Wykonuje się badania obrazowe mózgu oraz diagnozuje na zasadzie wykluczania innych chorób.
Leczenie
Ponieważ choroba wciąż jest nieuleczalna leczenie polega na łagodzeniu objawów i jak najdłuższym utrzymaniu pacjenta w możliwie największej sprawności. Zasadniczym lekiem jest lewodopa. Jest to aminokwas, który z krwi dostaje się do komórek mózgu i ulega przekształceniu w dopaminę. Niestety duża część leku ulega rozkładowi w tkankach obwodowych zanim dotrze do mózgu, a nie należy podawać dawek wyższych niż ogólnie przyjęte, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia skutków ubocznych.Jednym z nich jest występowanie tzw. fazy off. Jest to stan hipokinezy występujący, gdy stężenie leku we krwi spada. Możliwe jest też wystąpienie zaburzeń psychicznych.
Jest również kilka grup innych leków stosowanych w terapii tej choroby np.:
·Amantadyna- zwiększa wydzielanie endogennej dopaminy
·Inhibitory MAO- hamują rozkład dopaminy
·Inhibitory COMT
·Leki antycholinergiczne
·Beta-blokery
Tagi: Choroba Parkinsona, patogeneza, epidemiologia, neurodegradacja, bodziec
wstecz
Podziel się ze znajomymi
Recenzje