- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Choroba Parkinsona: patogeneza oraz aktualne badania kliniczne
Stosuje się również leczenie operacyjne polegające na uszkodzeniu gałki bladej, jądra niskowzgórzowego albo jąder wzgórza, elektrostymulację mózgu, przeszczep płodowej istoty czarnej, głęboka stymulacja mózgu poprzez wszczepienie elektrostymulatora w ognisko chorobowe w mózgu. Pacjenci poddawani są również kompleksowej rehabilitacji poprzez gimnastykę leczniczą, pływanie lecznicze, terapię mowy, zabiegi fizykoterapeutyczne i masaż.
Fot. Operacyjne wszczepienie stymulatora mózgu, https://portal.abczdrowie.pl/stymulacja-mozgu
Niestety metody te nie usuwają przyczyny choroby a jedynie hamują na pewien czas jej objawy. Poszukiwanie leku na chorobę Parkinsona jest jednym z najważniejszych zadań współczesnej nauki. Naukowcy na całym świecie prowadzą wiele badań szukając nie tylko nowego leku, ale też nieznanych dotąd możliwości zastosowania tych już dostępnych.
Badania nad nowymi możliwościami leczenia choroby
Jednym z największych i najbardziej obiecujących badań ostatnich lat jest to przeprowadzone przez profesora Warrena Olanowa i jego zespół w Nowym Jorku. Wyniki opublikowano końcem 2013 roku w znanym i poważanym czasopiśmie naukowym Lancet Neurology.
Uważane za największe i najbardziej poprawne metodologicznie badanie kliniczne ostatnich lat dotyczyło stosowania dojelitowej formy lewodopy w leczeniu choroby w fazie zaawansowanej. Metoda podawania leku polegała na założeniu specjalnego zgłębnika przez powłoki brzuszne do jelita. Odpowiednio zaprogramowana pompa dawkowała i podawała lek w formie żelu. Taka forma podawania lekarstwa powstała już w 2004 roku w Szwecji, została opracowana przez farmakologów i neurologów z Uniwersytetu w Uppsali.
W tej metodzie leczenia chorzy muszą mieć założony przez skórę brzucha zgłębnik do jelita, przez który programowalna pompa podaje lek (lewodopę) w specjalnej postaci żelu. Sama idea tej metody powstała w Szwecji i została opracowana przez farmakologów i neurologów na Uniwersytecie w Uppsali, uzyskując pierwsze oficjalne dopuszczenie do obrotu już w 2004 roku. Unikalny jest natomiast sposób umieszczenia leku w żelu. Pozwala to na powolne jego uwalnianie bezpośrednio do jelita gdzie jest wchłaniany. Dzięki temu w organizmie chorego utrzymuje się stały poziom substancji leczniczej. Wcześniej stosowana forma leku w tabletkach podawana doustnie wykazywała dużo niższą wchłanialność i skuteczność. Również automatyczny mechanizm ułatwia dawkowanie leku w odpowiedniej ilości i o odpowiednich porach bez potrzeby pamiętania o przyjęciu kolejnej dawki.
Tagi: Choroba Parkinsona, patogeneza, epidemiologia, neurodegradacja, bodziec
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje