- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Mantis religiosa – dyspersja gatunku w Polsce i w Europie
Ochrona gatunkowa
Obecnie Mantis religiosa znajduje się na „Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce” (GŁOWACIŃSKI, 1992a; GŁOWACIŃSKI, 2002) oraz w dwóch edycjach „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” (GŁOWACIŃSKI, 1992b; GŁOWACIŃSKI I NOWACKI, 2004) – początkowo ze statusem CR (gatunek skrajnie zagrożony), później obniżonym do EN (gatunek bardzo wysokiego ryzyka). Fakt ten odzwierciedla tempo dyspersji gatunku. Wzrost liczebności modliszki zwyczajnej obserwowany jest również w Niemczech już od lat 90-tych XX wieku (LINN I GRIEBELER, 2015). Modliszka znajduje się również w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, gdzie zaliczona jest do zwierząt objętych ochroną ścisłą, lecz niewymagających ochrony czynnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1348). Paragraf 6, punkt 1 tego Rozporządzenia wprowadza między innymi następujące zakazy w stosunku do wymienionych gatunków zwierząt, w tym Mantis religiosa: umyślnego zabijania; umyślnego okaleczania lub chwytania; umyślnego niszczenia ich jaj lub form rozwojowych; chowu; zbierania; pozyskiwania; przetrzymywania lub posiadania okazów gatunków; niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu; wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania; zbywania; oferowania do sprzedaży, wymiany lub darowizny okazów gatunków; wwożenia z zagranicy lub wywożenia poza granicę państwa okazów gatunków; umyślnego przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca; umyślnego wprowadzania do środowiska przyrodniczego.
W myśl tego paragrafu, nie można prowadzić hodowli żadnego z podgatunków Mantis religiosa pochodzących z innych rejonów świata (odłowionych czy pochodzących z amatorskich hodowli modliszek), oferować ich sprzedaż, jak również wwozić tych zwierząt na teren Polski z innych krajów. Dodatkowo zabronione jest odławianie, rozmnażanie w niewoli i wypuszczanie podrośniętych owadów w miejscu poprzedniego odłowienia bez wyraźnej zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Nowe stanowisko na Lubelszczyźnie
W październiku 2014 roku, w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego (Wysoczyzna Lubartowska, woj. lubelskie) znaleziony został zielony osobnik imago (1♀) modliszki zwyczajnej Mantis religiosa. Miało to miejscewe wsi Rudka Kozłowiecka (UTM FB19, 51°21'59.0"N 22°35'13.3"E), w okolicy budynków gospodarczych około 1000 metrów na południe od ściany lasu Parku Krajobrazowego.
Fot 1. Mantis religiosa – imago (samica) w pozycji obronnej, znaleziona w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego (fot. Damian Zieliński).
Miejsce znalezienia tego osobnika to pole uprawne, regularnie poddawane uprawie, na sąsiadującej bezpośrednio do pola działce rosną drzewa i krzewy liściaste (kasztanowiec, leszczyna, sumak, bez, forsycja, śliwa, jabłoń) oraz iglaste (sosna, świerk, żywotnik). Natomiast w najbliższym sąsiedztwie znajdują się silnie nasłonecznione nieużytki oraz zalesienia śródpolne, które mogą stanowić idealne warunki do rozwoju tych owadów. Jak dotąd literatura nie podaje żadnych stanowisk modliszki zwyczajnej z tego obszaru.
Tagi: Mantis religiosa, modliszka zwyczajna, modliszka europejska
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje