- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Chromatografia w stanie nadkrytycznym
Dwutlenek węgla jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości: jest łatwo dostępny, niedrogi i stosunkowo bezpieczny [7]. W stanie nadkrytycznym CO2, posiada bardzo dobrą mieszalność z innymi gazami, niskie współczynniki dyfuzji, dzięki czemu nie ma problemów z wymianą masy, a także znikome napięcie powierzchniowe oraz niską lepkość. Gęstość dwutlenku węgla jest zbliżona do gęstości cieczy, co wpływa na jego bardzo dobre właściwości jako rozpuszczalnik.
W połączeniu z możliwością modyfikacji polarności CO2 (poprzez dodatek organicznych współrozpuszczalników) oraz zależność jego parametrów fizykochemicznych od temperatury i ciśnienia powodują, że nadkrytyczny dwutlenek węgla jest bardzo szeroko wykorzystywany jako ekstrahent lub faza ruchoma w chromatografii SFC [7].
W trakcie rozdziału chromatograficznego wykorzystywane są następujące zależności:
- wartość współczynnika dyfuzji dla płynu w stanie nadkrytycznym jest o rząd wielkości większa niż wartość współczynnika dyfuzji dla cieczy
- lepkość płynu w tym stanie jest o 2 rzędy wielkości niższa od lepkości cieczy, a tylko o rząd wielkości większa niż lepkość gazu [4].
Specyficzne właściwości płynów w stanie nadkrytycznym sprawiają, że ekstrakcja analitów może zachodzić z siłą zbliżoną do ciekłych rozpuszczalników, co automatycznie powoduje, że szybkość penetrowania matrycy próbki jest podobna do tej, którą charakteryzują się gazy. Zastosowanie opisanego układu sprawia, że proces ekstrakcji jest znacznie przyspieszony. Dodatek modyfikatorów może poprawić skuteczność i selektywność procesu ekstrakcji za pomocą płynu w stanie nadkrytycznym [5].
Proces ekstrakcji w stanie nadkrytycznym dzieli się na 3 główne etapy:
1) Uwolnienie analitów z matrycy próbki do płynu w stanie nadkrytycznym
2) Przeniesienie analitów z komory ekstrakcyjnej do odbieralnika
3) Zbieranie analitów w odbieralniku po przejściu płynu w stanie nadkrytycznym przez ogranicznik (tzw. restryktor).
Tagi: rozdział chromatograficzny, ekstrakcja, chromatografia w stanie nadkrytycznym, rozdział z wykorzystaniem dwutlenku węgla
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje