Złoty Medal Chemii 2015 trafił w ręce młodego naukowca z UW
W konkursie przyznano również wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 1 000 złotych. Zdobyli je: Maciej Białogłowski z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, Mateusz Czub z Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Anna Gruszkiewicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Małgorzata Janik z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Żaneta Matuszek z Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Małgorzata Janik otrzymała również nagrodę publiczności przyznawaną przez samych finalistów po prezentacji prac, które zakwalifikowały się do ostatniego etapu.
– Konkurs „Złoty Medal Chemii” pozwala wyłuskać potencjalnych kandydatów do pracy naukowo-badawczej w naszym instytucie, w innych instytutach PAN czy na wyższych uczelniach. To nasi potencjalni magistranci i doktoranci – powiedział prof. dr hab. Marcin Opałło, dyrektor IChF PAN.
Firma DuPont Poland, współorganizator konkursu i fundator nagród, przyznała ponadto trzy wyróżnienia w nowych kategoriach tematycznych – rolnictwo i odżywianie, biotechnologia przemysłowa oraz materiały zaawansowane. Wyróżnienia połączone z nagrodą finansową wysokości 2 300 złotych otrzymali: Rafał Białek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Mateusz Czub z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
– Konkurs „Złoty Medal Chemii” pokazuje, że mamy w Polsce wielu młodych naukowców z ogromnym potencjałem – stwierdził Piotr Gill, dyrektor generalny DuPont Poland.– Cieszę się, że firma DuPont Poland może ich wspierać. Jestem przekonany, że zrealizowane przez nich badania przyczynią się do rozwoju nauki i znajdą zastosowanie w biznesie – dodał.
W pierwszym etapie konkursu 12 recenzentów naukowych zapoznało się ze wszystkimi nadesłanymi pracami i wyłoniło 15 finalistów. Drugi etap odbył się 16 listopada. Finaliści wygłosili wówczas w IChF PAN krótkie prezentacje dotyczące swych badań i uczestniczyli w dyskusji na ich temat z udziałem jurorów i pozostałych finalistów. Jurorzy ocenili wszystkie wystąpienia i dopiero na tej podstawie wyłonili ośmioro laureatów – zdobywców trzech medali i pięciu wyróżnień.
– Jurorzy konkursu zwracali uwagę na wysoki poziom zgłaszanych w tym roku prac. Jednocześnie wartym podkreślenia jest bardzo dobre przygotowanie i umiejętności finalistów w zakresie prezentacji swoich wyników. Te fakty nas cieszą. Życzę wszystkim uczestnikom konkursu zadowolenia i sukcesów w kontynuowaniu studiów i późniejszej pracy zawodowej – powiedział dr hab. inż. Robert Nowakowski, koordynator konkursu.
wstecz Podziel się ze znajomymi