Złoty Medal Chemii 2015 trafił w ręce młodego naukowca z UW
Kolejna edycja Złotego Medalu Chemii rozpocznie się wiosną przyszłego roku. Szczegóły dotyczące konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin, są dostępne na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.
Opis prac laureatów:
I Nagroda:
Michał Sawczyk, Wydział Chemii, Uniwersytet Warszawski
Recycling of highly active palladium catalysts for Heck reaction with magnetic nanoparticles
Recykling wysoce aktywnych, palladowych katalizatorów reakcji Hecka, za pomocą nanocząstek magnetycznych
Kierujący pracą: dr Michał Wójcik
Praca dotyczy ważnych zagadnień związanych z katalizą oraz chemią nanomateriałów. Pan Michał Sawczyk opracował efektywny sposób prowadzenia reakcji Hecka z zastosowaniem palladowych kompleksów z N-heterocyklicznymi karbenami, związanych kowalencyjnie z polisiloksanem, umożliwiającym łatwe odzyskanie katalizatora z mieszaniny reakcyjnej za pomocą magnetycznych nanocząstek kobaltu. Ta nowatorska metoda pozwala na efektywne wiązanie i uwalnianie katalizatora z nanocząstkami poprzez zmianę temperatury lub polarności rozpuszczalnika. Ze względu na obojętność polisiloksanów oraz możliwości stosowania różnych rozpuszczalników opracowana metoda może posłużyć do odzyskiwania wielu rodzajów katalizatorów użytecznych w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym.
II Nagroda:
Artur Kasprzak, Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska
Funkcjonalizacja magnetycznych nanokapsułek węglowych za pomocą polietylenoiminy (PEI) oraz chemiczna modyfikacja polimeru
Kierujący pracą: dr inż. Magdalena Popławska
Pan Artur Kasprzak zaproponował interesującą drogę kowalencyjnej funkcjonalizacji nanokapsułek węglowych. Powyższa wiedza ma znaczenie w tworzeniu tzw. teranostyków – układów mogących być zarówno medium diagnostycznym, jak i terapeutycznym, o precyzyjnym działaniu umożliwiającym celowane leczenie ciężkich chorób, w tym nowotworowych. W pracy opracowano metodę syntezy szkieletu układu teranostycznego składającego się z magnetycznych nanokapsułek węglowych oraz polietylenoiminy i jej pochodnych. Zarówno wybrany polimer, jak i nanomateriał węglowy wykazują obiecujące właściwości pod kątem ich zastosowania medycznego.
III Nagroda
Rafał Białek, Wydział Fizyki, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Photovoltaic cells based on Rhodobacter sphaeroides reaction centers and titanium dioxide
Ogniwa fotowoltaiczne oparte na centrach reakcji Rhodobacter sphaeroides i dwutlenku tytanu
Kierujący pracą: dr hab. Krzysztof Gibasiewicz
Przedmiotem pracy jest konstrukcja i charakterystyka fizykochemiczna nowych ogniw słonecznych opartych na fotosyntetycznych centrach reakcji bakterii purpurowych Rhodobacter sphaeroides. W zaproponowanej konstrukcji w skład pojedynczego centrum reakcji wchodzą cztery cząsteczki bakteriochlorofilu, dwie cząsteczki bakteriofeofityny, dwie cząsteczki chinonu i jedna cząsteczka karotenoidu. W takich strukturach pod wpływem absorpcji fotonu następuje rozdział ładunku z wysoką, niemal stuprocentową wydajnością. Zgromadzona w układzie energia może być następnie przekształcona w użyteczną energię prądu elektrycznego. Otrzymane wyniki dostarczają wiedzy o charakterze poznawczym i aplikacyjnym mającej znaczenie w konstrukcji nowych źródeł energii o potencjalnym zastosowaniu w przyszłości.
wstecz Podziel się ze znajomymi