Politechnika Gdańska: otwarto Centrum Nanotechnologii
Centrum Nanotechnologii jest największą inwestycją Politechniki Gdańskiej ostatnich lat. Wybudowano je kosztem ponad 73,6 mln złotych, z czego 85 proc. stanowiła dotacja Unii Europejskiej, a pozostałe 15 proc. pochodziło z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Centrum składa się z dwóch obiektów, z których pierwszy – zarządzany przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, oddano do użytku przed dwoma laty. W piątek otwarto z kolei czterokondygnacyjny obiekt, którego budowa rozpoczęła się wiosną 2013 r., a który zarządzany będzie przez Wydział Mechaniczny.
W budynku tym znajduje się m.in. audytorium na 150 osób oraz inne pomieszczenia dydaktyczne. Sercem obiektu jest jednak 11 pracowni, które wyposażono w m.in. stanowisko do otrzymywania proszków o nanometrycznej granulacji, mikrotwardościomierz, laser impulsowy oraz mikroskop elektronowy skaningowy o wysokiej rozdzielczości.
Jak powiedział PAP dziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Jan Stąsiek, laboratoria będą służyły przede wszystkim do prowadzenia zajęć związanych z nanomateriałami. „Nanotechnologia ma dziś duże znaczenie nie tylko w inżynierii materiałowej czy mechanice, odnosi się ona przede wszystkim do budowania aparatury, urządzeń w skali nano” – powiedział prof. Stęsiek.
W kompleksie mieszczącym Centrum Nanotechnologii znajduje się także Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. Wyposażono je m.in. w tablice interaktywne, a także 407 stanowisk do prowadzenia zajęć.
Jak powiedziała PAP dyrektor Centrum dr Barbara Wikieł, w zajęciach prowadzonych w kierowanej przez nią jednostce będzie brać udział każdy student, w którego programie nauczania pojawia się modelowanie matematyczne. „Modelowanie matematyczne to inaczej opis, symulowanie za pomocą matematyki różnych rzeczywistych zjawisk. To podstawowe narzędzie pracy każdego inżyniera, a z drugiej strony też język opisujący świat” – powiedziała PAP Wikieł
Przy kompleksie mieszczącym otwarte w piątek Centra zbudowano też pierwszą na terenie Politechniki Gdańskiej fontannę, wokół której urządzono miejsca przeznaczone do wypoczynku.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl