DNA, kości i uczeni
A najstarszy antyczny DNA?
Najstarsze szczątki, z których udało się pozyskać DNA, należały do konia z terenów dzisiejszej Kanady. Mają około 700 tysięcy lat. To bardzo dużo. Najstarsze ludzkie szczątki ze zbadanym DNA maja około 400 tysięcy lat.
To też niezwykle dużo!
Pochodzą z jaskini w Hiszpanii. Jaskinie mają to do siebie, że jest w nich niska i stała temperatura. To, że stała jest ważne, bo każda zmiana temperatury powoduje zmiany kinetyki w mikroskali i prowadzi do rozpadu długiej cząsteczki DNA.
Analiza antycznego DNA może pomóc w rozwiązaniu zagadki zbrodni sprzed kilkudziesięciu lat?
Z naukowego punktu widzenia kości sprzed 50 lat ze śledztwa, to ten sam typ materiału genetycznego, jaki my badamy przy wykopaliskach archeologicznych. Jeśli chodzi o procedury, to w sprawach kryminalnych pozyskuje się tzw. forensic DNA (sądowe DNA). To jest inne środowisko badaczy, którzy mają swoje metody analizy DNA. Oczywiście dużo metod pokrywa się z naszymi, ale oni muszą pamiętać, że ich DNA będzie dowodem w sądzie.
Pani najbliższe plany?
Wkrótce urodzę dziecko. Przez jakiś czas będę wyłączona z nauki, ale Fundacja nie wstrzymuje mojego stypendium. Wspiera mnie również w tym przełomowym momencie życia, doceniając to, co zrobiłam wcześniej i dając mi spokój, dzięki któremu będę mogła później do nauki wrócić. Inwestuje we mnie i moją przyszłą pracę naukową.
Dr MARTYNA MOLAK-TOMSIA pracuje w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN w Warszawie. Jest dwukrotną stypendystką programu START (2015 i 2016), w 2015 roku w ramach tego programu otrzymała stypendium im. Barbary Skargi przyznawane osobom, których badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce.
Źródło: www.wiz.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi