Nowy lek na gruźlice z .... bakterii glebowych
Połączenia substancji antybakteryjnych bakterii glebowych można wykorzystać do walki z gruźlicą. W skład międzynarodowego zespołu prowadzącego badania, wchodzili nawet specjaliści z Uniwersytetów w Sydney i Warwick. W raporcie Nature Communications podkreślają, że w trakcie eksperymentów kierowano się związkami, za pomocą których bakterie glebowe nie prowadzą do tego by wokół nich zamieszkały inne bakterie.
Chociaż jest uważano , że gruźlica to choroba zeszłego wieku, powoduje ona więcej zgonów niż jakakolwiek inna choroba, w tym AIDS. W 2015 r. zarejestrowano 10,4 mln nowych przypadków gruźlicy i 1,4 mln zgonów z jej powodu.
Prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis) z upływem czasu stają się coraz bardziej lekooporne. W 2015 roku około 480 tys. zjawisk wystąpienia niewrażliwość na dwa podstawowe leki.
Podczas obserwowania odtwarzano związki - sansanmycyny - bakterii glebowych Streptomyces i zatem wprowadzono pewne zmiany w strukturach. Dokładnie tak powstały ich silniej działające analogi. Dokonują tego wyboru one na cel enzym( tuberculosis ), same on katalizuje kluczowy krok budowania ściany komórkowej a bez ściany komórkowej bakteria umiera. Enzym ten nie jest celem dostępnych obecnie leków - zaznacza prof. Richard Payne z Uniwersytetu w Sydney. Naukowcy również podkreślają, że analogi skutecznie zabijały prątki wewnątrz makrofagów, a więc w komórkach, w których żyją one w ludzkich płucach.
Teraz już istnieją plany na dalsze testy i badania wokół bezpieczeństwa proponowanych rozwiązań.
Źródło: University of Warwick
http://laboratoria.net/naturecom/26922.html