Naukowcy ostrzegają: nanosrebro może być szkodliwe
Srebro jest znane ze swoich antybakteryjnych właściwości, które wykorzystywane jest w wielu produktach – na przykład w kosmetykach, detergentach, sprayach, ubraniach i opakowaniach żywności. Pokrycie produktów nanosrebrem w znaczny sposób podnosi skuteczność produktu i podwyższa jego jakość. Zastosowanie nanosrebra to nie tylko produkcja pożywienia i kosmetyków, ale sięga dalej do innych dobrach konsumenckich, włączając plastry, szczoteczki do zębów i produkty tak różnorodne jak skarpetki do biegania czy lodówki.
Samo srebro nie jest niebezpieczeństwem, ale nanosrebro może nim być. „Srebro jako metal nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa, ale jeśli rozbije się je do nanocząsteczek, przybierają one rozmiar tak mały, że mogą przebić ścianę komórki. Jeśli nanosrebro przejdzie do komórek ludzkich może powodować w nich zmiany.” - wyjaśnia profesor nadzwyczajny Frank Kjedsen i doktor nauk przyrodniczych Thiago Verano-Braga z Wydziału Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Southern Denmark.
Badanie, które zostało opublikowane w dzienniku ACS Nano, skupiło się na badaniu ludzkich komórek nerkowych i miało na celu odkrycie, jakiego efektu na organizmie ludzkim należy się spodziewać po spożyciu nanosrebra.
„Możemy potwierdzić, że nanosrebro prowadzi do uformowania się szkodliwych wolnych rodników w komórkach. Oprócz tego można zauważyć, że pojawiają się zmiany w kształcie i ilości białek. To nas martwi.” - mówią Frank Kjedsen i Thiago Verano-Braga.
Nanosrebro może prowadzić do formowania się niebezpiecznych wolnych rodników. Badacze podkreślają, że tworzenie się znaczącej ilości wolnych rodników w ciele jest połączone z poważnymi chorobami takimi jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona.
Jednakże, badania są wciąż we wczesnej fazie i nie zostało wykazane, jak normalne zastosowanie na skórę nanosrebra może być przyjęte przez skórę właściwą. Ponadto badacze wskazują, że badania były przeprowadzane na komórkach człowieka w laboratorium i nie zostali wykorzystani podczas niego żywi ludzie, co znaczy, że nie jest do końca pewne, jak dana osoba może zareagować na różne poziomy ekspozycji na nanosrebro.
W świetle tych badań, Danish Veterinary and Food Administration ostrzega, że suplementy zawierające nanosrebro, często wprowadzane na rynek dla ochrony przeciwbakteryjnej, przeciw grypie oraz dla walki z rakiem, nie powinny być używane.
Autor tłumaczenia: Agata Ogórek
Tagi: nanosrebro, nanotechnologia, lab, laboratorium, kosmetyk, pozywienie
wstecz Podziel się ze znajomymi