Trójwymiarowe gogle zrekonstruują zbrodnię
Dotychczas w sądzie prezentowane były wykonane na miejscu zbrodni zdjęcia, dokumentacja medyczna czy domniemane trajektorie pocisków. Odtworzenie scenerii przestępstwa w trzech wymiarach to kolejny krok.
W ostatnich latach zaczęto stosować między innymi laserowe skanery, zapisujące dokładny obraz miejsca zbrodni, podczas gdy tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny pozwalają uzyskać dokładny obraz odniesionych obrażeń. Przeniesienie tego bogactwa danych na papier znacznie ogranicza ilość informacji. Trudno dobrze przedstawić na papierze trójwymiarową trajektorię wystrzelonego pocisku. Natomiast rekonstrukcja 3D dokładnie ukazuje, skąd pochodziła kula, jak się przemieszczała i w jakiej odległości od toru jej lotu były poszczególne osoby oraz obiekty.
Aby ukazać obraz 3D, Lars Ebert z Instytutu Medycyny Sądowej w Zurychu (Szwajcaria) zastosował stworzone głównie z myślą o graczach gogle Oculus Rift. Szwajcarski zespół wprowadza do wirtualnego środowiska wszelkie dostępne informacje dotyczące konkretnej strzelaniny. Twórcy nazywają cały system „kryminalistycznym holodeckiem” (holodeck to fikcyjne urządzenie do rzeczywistości wirtualnej z serialu Star Trek).
Gdy Ebert przedstawił uzyskaną rekonstrukcję jednej ze strzelanin uczestniczącym w niej policjantom, byli pod wrażeniem. "Wow, dokładnie jak wtedy, gdy tam stałem, a ten facet do mnie strzelał” – powiedział jeden z funkcjonariuszy.
Jedną z dodatkowych korzyści związanych z wirtualną rekonstrukcją jest możliwość zarówno dodawania, jak i usuwania potencjalnie traumatycznych lub rozpraszających uwagę, a nieistotnych szczegółów. Postacie są uproszczone jak bohaterowie gier komputerowych – mają odpowiedni wzrost, długość ramion i postawę, ale bez cech charakterystycznych dla symulowanych osób.
Tagi: gogle, zbrodnia, laser, skaner, sedzia
wstecz Podziel się ze znajomymi