Megatrendy rozwoju technologii w 2016 r.
2016 r. ma być rokiem technologii ubieralnych. Dave Smith z Tech Insidera twierdzi, że sukces Apple Watch dostarczy impulsu do rozwoju całej branży. Według szacunków International Data Corporation rynek wearables zanotował w 2015 r. wzrost na poziomie 197 proc. W przyszłym roku Apple pokaże prawdopodobnie kolejny model Watch, zaś pozostali giganci rynku elektroniki - m.in. ASUS, Huawei, LG, Motorola i Sony - zaprezentują nowe generacje urządzeń z systemem Android Wear. Segment akcesoriów fitness dzięki produktom takich firm jak FitbIt i Garmin, będzie przeżywał dalszy wzrost.
W przyszłym roku na rynek trafią trzy produkty, które mają zrewolucjonizować technologię rzeczywistości rozszerzonej. Oculus Rift, rozwijany od 2012 r., trafi do sklepów w pierwszym kwartale roku. Pierwsza generacja hełmu wymaga podłączenia do wydajnego komputera. Produkt w początkowym okresie wspierać będzie jedynie środowisko Windows. Firma oświadczyła, że w pierwszej kolejności skupia się na największej grupie odbiorców, jednak nie wyklucza opracowania wersji na Linuxa i OS X. W 2016 r. do sprzedaży trafi także hełm HTC Vive oraz zestaw rzeczywistości wirtualnej Sony, który ma współpracować z konsolą PS 4. Smith przekonuje, że większa dostępność konsumenckiego sprzętu VR (ang. virtual reality) i AR (ang. augmented reality) ma wpłynąć na zwiększenie zainteresowania konsumentów tą technologią.
W 2016 r. nastąpi dalszy rozwój branży elektrycznych samochodów. Elon Musk poinformował, że Tesla pokaże w marcu swój pierwszy model samochodu adresowany do mniej zamożnych klientów. Tesla Model 3 ma kosztować 35 tys. dol. Samochód będzie dostępny w wersji sedan i crossover. General Motors zapowiada uruchomienie produkcji stosunkowo taniego elektrycznego samochodu w 2016 r. Chevrolet Bolt EV ma kosztować 30 tys. dol.
Firma Muska będzie także kontynuować budowę gigafabryki baterii w Nevadzie. Zakład ma być w całości zasilany energią odnawialną, zaś duża część surowców będzie pochodzić z recyklingu. Musk deklaruje, że fabryka umożliwi produkcję 500 tys. samochodów rocznie już w 2020 r.
W przyszłym roku rynek urządzeń mobilnych, ale przede wszystkim klasycznych laptopów i komputerów, przejdzie ewolucję. Windows 10, który pierwszy raz w dziejach wspierać będzie zaawansowaną synchronizację danych między aplikacjami mobilnymi i biurkowymi, umożliwi zaprojektowanie oraz wprowadzenie na rynek urządzeń-hybryd. Produkty takie jak Surface Pro 4 stanowią zapowiedź tego trendu. Agencja Gartner prognozuje, że Windows 10 będzie najbardziej popularnym systemem operacyjnym w historii. Do smartfonów, tabletów i komputerów pracujących pod kontrolą najnowszego systemu Microsoftu dołączyły ostatnio telewizor oraz konsola XboX One.
Konkurencja Microsoftu jeszcze w 2015 r. wprowadziła na rynek eksperymentalne produkty, które najlepiej określić jako hybrydy, trudno bowiem jednoznacznie zakwalifikować je jako tablety czy notebooki. Mowa tu przede wszytkom o iPadzie Pro (Apple) i tablecie Pixel C (Google). Eksperci wyjaśniają, że za tak duże zmiany na rynku urządzeń komputerowych odpowiadają inne trendy rozwoju technologii - m.in. ultraszybkie połączenia sieciowe oraz rozwój chmur obliczeniowych. Dzięki temu dowolne urządzenie staje się jedynie terminalem wymieniającym dane z innymi gadżetami za pomocą centralnych serwerów.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: trend, technologia, sony, apple, hybryda, elektronika
wstecz Podziel się ze znajomymi