Muzyka zmniejsza ból operacyjny
Analizując wyniki 70 badań przeprowadzonych na 7000 pacjentów naukowcy z Queen Mary University w Londynie wykazali, że pacjenci chirurgiczni, którzy słuchali muzyki byli po operacji spokojniejsi i potrzebowali mniej środków przeciwbólowych. Jednak muzyka nie skracała (przynajmniej w sensie dosłownym) pobytu w szpitalu.
Dane dotyczące pacjentów słuchających muzyki porównywane były z niesłuchającymi, mającymi założone słuchawki (bez muzyki) oraz słuchającymi białego szumu. Korzystne działanie muzyki było widoczne nawet w przypadku pacjentów poddanych znieczuleniu ogólnemu.
Naukowcy pragną, aby szpitale propagowały wśród pacjentów przynoszenie do szpitala odtwarzaczy muzycznych z listą ulubionych utworów. Kierująca badaniami dr Catherine Meads twierdzi, że album Dark Side of the Moon zespołu Pink Floyd pomógł jej złagodzić ból w trzy godziny po przebytej w kwietniu operacji stawu biodrowego.
Jak powiedziała, muzyka to bezpieczna, tania i nieinwazyjna opcja, która powinna "być dostępna dla wszystkich osób po operacji".
Jesienią w Royal London Hospital ma być przeprowadzony kolejny eksperyment z udziałem 40 kobiet poddanych cesarskiemu cięciu lub histeroskopii i (wziernikowaniu macicy). Dzięki poduszce z wbudowanymi głośnikami będą mogły słuchać wybranych przez siebie utworów.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: muzyka, bol, operacja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje