- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Gamma-glutamylotranspeptydaza - marker schorzeń wątroby
Co więcej, GGTP stanowi wskaźnik promujący zmiany miażdżycowe, co wiąże się z jego pośrednim udziałem w biochemicznym szlaku utleniania lipoprotein. GGTP może stać się ważnym elementem w wieloczynnikowej ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego, z kolei zwiększona aktywność znaczników enzymatycznych zaburzeń funkcji wątroby, a głównie GGTP obserwowana jest w zespole metabolicznym i jego powikłaniach. Podwyższona aktywność GGTP nie zawsze musi wskazywać na zwiększone spożycie alkoholu, zapalenie czy zaburzenia funkcji wątroby. Wzrost tego parametru we krwi może również wskazywać na istnienie tzw. zespołu metabolicznego z jego szkodliwymi konsekwencjami [1], [2].
W przeszłości poziom GGTP monitorowano w przebiegu zawału serca, z czasem jednak odkryto bardziej czułe i swoiste markery uszkodzenia kardiomiocytów [3].
Gamma-glutamylotranspeptydaza należy do enzymów związanych z błonami siateczki śródplazmatycznej komórek nabłonka dróg żółciowych, wątroby, trzustki, jelita oraz nerki [1]. Obecność tego enzymu stwierdza się w komórkach wyściełających przewody, w których zachodzi aktywny transport substancji [3].
Nadekspresja GGTP odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju wielu chorób. Kliniczne inhibitory GGTP analizowane są pod kątem zastosowania w leczeniu astmy, raka i innych chorób [7].
Gen odpowiedzialny za kodowanie GGTP znajduje się na chromosomie 22 (pozycja 22q11.23). Oznaczanie stężenia gamma-glutamylotranspeptydaza stanowi czuły wskaźnik stanu wątrobowych dróg żółciowych. Poziom stężenia GGTP w surowicy zależny jest od szeregu związków. Wzrost stężenia GGTP obserwowany jest np. u osób przyjmujących barbiturany, leki przeciwpadaczkowe czy estrogenów. Co więcej wzrost tego enzymu indukowany jest także spożyciem alkoholu, co obserwuje się u ok. 70% osób. W tego typu przypadkach, wzrost GGTP nie jest spowodowany uszkodzeniem komórek, a wzrostu biosyntezy enzymu w komórce [1].
Obecność GGTP w surowicy spowodowana jest pochodzeniem z wątroby, a jej okres pół-trwania wynosi od 7 do 10 dni. W hepatocytach uszkodzonych długotrwałym spożywaniem alkoholu czas ten ulega wydłużeniu do 28 dni, co z kolei powiązane jest z upośledzeniem funkcji oczyszczania wątroby [6]. Wysokie stężenie GGTP odnotowywane w wątrobie i nerkach stanowi fizjologiczną barierę przed stresem oksydacyjnym. Mechanizm ten wynika z faktu, iż glutation (uważany za najważniejszy przeciwutleniacz organizmu), reaguje z reaktywnymi formami tlenu (ang. ROS- reactive oxygen species), w wyniku czego chroni grupy tiolowe białek przed nieodwracalną inaktywacją wywołaną przez ROS [6].
GGTP jest stosunkowo stabilny w warunkach in vitro. Jego aktywność jest stała przez co najmniej 1 miesiąc w temperaturze 4⁰C i rok w temp. -20⁰C [11].
Tagi: gamma-glutamylotranspeptydaza, GGTP, zaburzenia funkcji wątroby
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje