- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Przeciwciała onkoneuronalne i ich znaczenie w diagnostyce
a) Przeciwciała anty-Ri
Przeciwciała anty-Ri (ANNA-2, anti-neuronal nuclear antibody 2) odpowiadają za ziarnistą reakcję z jądrami wszystkich neuronów ośrodkowego układu nerwowego. W badaniu metodą Western blotting przeciwciała anty-Ri reagują z białkami o masie 55 kDa i 80 kDa (tzw. białka NOVA1 i NOVA2, które zawierają specyficzną sekwencję wiążącą RNA). Obecność przeciwciał anty-Ri obserwuje się u chorych z paranowotworowym zwyrodnieniem móżdżku, rakiem piersi i rakiem drobnokomórkowym płuc [1], [4], [9].
Anty-Hu i anty-Ri to paranowotworowe przeciwciała, które reagują z białkami jądrowymi i cytoplazmatycznych neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym. Przeciwciało anty-Hu jest ściśle związany z drobnokomórkowym rakiem płuc, a jego obecność odnotowano u pacjentów z szerokim spektrum paranowotworowej choroby neurologicznej, w tym limbicznego zapalenia mózgu, zwyrodnienie móżdżku, pnia mózgu, zapalenie mózgu.
Przeciwciało anty-Ri, znalezione głównie u pacjentów z rakiem piersi i drobnokomórkowym rakiem płuc. Mimo, że przeciwciała anty-hu i anty-Ri wytwarzają zasadniczo identyczne wzory immunohistologiczne, antygeny rozpoznawane przez obydwa przeciwciała są różne i są kodowane przez różne geny [13].
b) Przeciwciała anty-Yo
Przeciwciała anty-Yo (PCA-1, ang. anti-Purkinje cell antibody 1) w technice immunofluorescencji pośredniej mają zdolność reagowania z cytoplazmąkomórek Purkinjego, aksonami i dendrytami. Z kolei w przypadku wykorzystania techniki Western blotting, przeciwciała te reagują z białkami o masie 34 kDa i 62 kDa, które wyizolowano z komórek Purkinjego (białko CDR, cerebellar degeneration related protein). Obecność przeciwciał anty-Yo wykrywa się u chorych z paranowotworowym zwyrodnieniem móżdżku, w przebiegu raka jajnika i raka sutka [4]. Analiza tzw. objawów móżdżkowych u ponad 50% chorychz przeciwciałami anty-Yo wyprzedzają rozpoznanie raka jajnika i raka piersi. Według danych klinicznych, średni czas przeżycia u pacjentek z potwierdzoną obecnością przeciwciał anty-Yo i rakiem jajnika wynosi około 22 miesięcy, z kolei w przypadku raka piersi czas ten wydłuża się do 100 miesięcy [1].
Zdjęcie: http://www.cancernetwork.com/review-article/distant-effects-cancer-nervous-system-1/page/0/2
Tagi: zespoły paranowotworowe, przeciwciała onkoneuronalne, antygenty onkoneuronalne
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje