- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Nowe kierunki terapeutyczne choroby Alzheimera
W maju 2015 roku ruszyła faza 1 badania klinicznego przeprowadzana w Japonii na grupie 25 chorych na Alzheimera z użyciem dawki 6mg/kg. Wyniki okazały się obiecujące, ponieważ również ta dawka wykazała zdolności do redukcji poziomu płytek amyloidowych.
W obliczu tak obiecujących wyników testów wstępnych dr Alfred Sandrock, wiceprzewodniczący grupy badawczej i specjalista medyczny w Biogen zapowiedział zaawansowaną fazę programu badań klinicznych nad lekiem. Ma ona ostatecznie potwierdzić jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Faza 3 rozpoczęła się końcem 2015 roku, a jej zakończenie planowane jest na rok 2022, choć optymistyczne prognozy zapowiadają możliwość pojawienia się leku na rynku już w roku 2020. Badania są prowadzone w 150 ośrodkach Ameryki południowej i północnej, Europy, Australii i Azji.
Badania naukowe prowadzone w Polsce
Również polscy naukowcy badają możliwości walki z Chorobą Alzheimera oraz demencją. Jednym z ostatnich odkryć jest to dokonane przez prof. dr hab. n. med. Piotra Popika oraz jego zespół pracujący w Instytucie Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Trwające 4 lata prace zakończone początkiem 2016 roku wykazały pozytywny wpływ stosowanej substancji na zwierzęta. Końcem stycznie 2016 roku naukowcom udało się pozyskać inwestora- licencję sprzedano hiszpańskiej firmie Spherium Biomed. Dzięki temu już wkrótce możliwe będzie rozpoczęcie długich i kosztownych badań klinicznych z udziałem ludzi. Obecnie wiadomo jedynie, że związek odkryty przez naukowców oddziałuje na receptory typu 6 dla serotoniny.
Kolejnym sukcesem polskich naukowców jest odkrycie z 2014 roku, kiedy zaledwie 18 letni wówczas uczeń z Lublina wyizolował związek chemiczny, który być może już wkrótce stanie się składnikiem leku na chorobę Alzheimera. Uzdolniony uczeń sam zgłosił się do prof. Andrzeja Lipkowskiego, kierownika Zakładu Neuropeptydów Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie.
Pod okiem pracujących w instytucie naukowców młody badacz szukał substancji, która mogłaby ,,rozpuścić” złogi beta-amyloidu nie działając przy tym toksycznie na organizm. Ponieważ syntetyczne substancje często wykazują szkodliwe skutki uboczne przedmiotem badań stały się te otrzymywane z roślin. Licealista odkrył skuteczna substancję, która co niezwykle ważne we wstępnych badaniach nie wykazała negatywnego działania na ludzką wątrobę. Substancja musi przejść jeszcze wiele testów na komórkach nerwowych, później na zwierzętach zanim będzie mogła wejść w etap badania klinicznego na ludziach. Cały proces może zająć nawet kilkanaście lat, nie jest również wykluczone, że na którymś etapie nadzieje na wykorzystanie substancji, jako leku zostaną przekreślone. Niemniej jest to kolejna nadzieja dla pacjentów.
Tagi: choroba Alzheimera, terapia, mozg, kora mozgowa, ubytek, smierc
wstecz
Podziel się ze znajomymi
Recenzje