- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Nowe kierunki terapeutyczne choroby Alzheimera
Podobnym zagadnieniem zajmowali się również koreańscy naukowcy, którzy końcem 2015 roku przedstawili wstępne wyniki swoich badań przeprowadzanych pod przewodnictwem profesora Park Chan Beum z Materials Science and Engineering Department w Koreańskim Instytucie Zaawansowanych Nauk i Technologii ( Korea Advanced Institute of Science and Technology KAIST) oraz dr Yu Kweon z Bionano Center at the Korea Research Institute of Bioscience and Biotechnology (KRIBB).
Naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób by zapobiegać gromadzeniu się w mózgu białka, którego obecność jest związana z chorobą Alzheimera. Do eksperymentalnej terapii przeprowadzonej na muszkach owocowych wykorzystali organiczne fotosensybilizatory zwiększające wrażliwość komórek na działanie światła oraz niebieskie diody LED. Fotosensybilizatory organiczne stosowane są już w medycynie głównie w leczeniu chorób nowotworowych. Substancję fotouczulającą wstrzykuje się w określone miejsce na ciele pacjenta, a następnie obszar ten podaje się działaniu światła. Eksperci twierdzą, że podobnym działaniem można doprowadzić do zaburzenia, a przez to zastopowania odkładania się w tkance mózgowej blaszek amyloidowych-uważanych za główną przyczynę choroby. Prowadzący zespół profesor Park planuje przeniesienie dalszych badań na kręgowce takie jak myszy. Możliwość wykorzystania światła w terapii choroby Alzheimera otworzyłaby medycynie zupełnie nowe możliwości, a pacjentom dała szansę na szybszą terapię nieobciążoną skutkami ubocznymi.
Nie tylko światło jest niekonwencjonalnym sposobem leczenia. Najnowsze badania sprawdzają możliwość wykorzystania w terapii ultradźwięków. Są to fale dźwiękowe o bardzo dużej częstotliwości, niesłyszalne dla człowieka. Obecnie mają już wiele zastosowań w medycynie i rehabilitacji m.in. w masażu, niszczeniu komórek tłuszczowych, rozbijaniu kamieni nerkowych, są też wykorzystywane w jednym z podstawowych badań do diagnostycznych, ultrasonografii (USG).
Tematem tym zajęli się naukowcy z Centrum Badań nad Demencją Uniwersytetu Queensland (Queensland Brain Institute). Do degeneracji komórek nerwowych dochodzi na drodze utraty funkcji mikrogleju, która postępuje z wiekiem. Mikroglej odpowiada za ,,oczyszczanie” tkanki mózgowej ze zbędnych produktów przemiany materii oraz bierze udział w walce ze stanami zapalnymi. Badacze zauważyli, że mikroglej może odzyskać swoją funkcję, jeśli zadziała się hamująco na jedno z białek znajdujące się na powierzchni komórek- białko RAGE. Przenosi ono cząstkę beta-amyloidu z krwiobiegu do mózgu. Przeciwne działanie wykazuje białko LRP1. Zaburzenie równowagi w ich funkcjonowaniu powoduje odkładanie złogów amyloidu w mózgu. Nieinwazyjna, skoncentrowana fala ultradźwiękowa nie powoduje żadnych uszkodzeń tkanki mózgowej, a pozwala dotrzeć do warstwy mikrogleju przełamując barierę krew- tkanka mózgowa w bardzo krótkim czasie. Następnie pobudzone falą ultradźwiękową białko RAGE mikrogleju przystępuje do oczyszczenia tkanki ze złogów.
Wstępne badania na myszach przyniosły pozytywne wyniki, a rezultat badań został opisany w Science Translational Medicine. Około 75% analizowanych przypadków wykazało poprawę pamięci po zastosowaniu eksperymentalnej metody z wykorzystaniem ultradźwięków. Poddane terapii osobniki poprawiły wyniki w pamięciowym teście labiryntu, rozpoznawania przedmiotów oraz unikaniu niebezpiecznych miejsc. Wyniki potwierdzają także analizy mikroskopowe wycinków tkanki mózgowej gryzoni. Naukowcy przygotowują się do rozpoczęcia badań na większych ssakach, np. owcach, a wstępne plany badań klinicznych na ludziach mogą ruszyć już w 2017 roku.
Ciekawym odkryciem ostatnich miesięcy jest również możliwość wykorzystania w terapii Alzheimera wina. Chodzi dokładnie o występujący w winogronach i produkowanym z niego winie resweratrol. Znanym w medycynie faktem jest, że czerwone wino spożywane w niewielkich ilościach korzystnie wpływa na serce, obniża cholesterol. Odpowiada za to własnie resweratrol- silny antyoksydant o właściwościach przeciwgrzybicznych. Najwięcej resweratrolu zawierają winogrona czerwone, a szczególnie ich skórka. W mniejszych ilościach można znaleźć go również w orzeszkach ziemnych, owocach morwy oraz czarnej porzeczki.Najnowsze badania dowodzą, że ma on o wiele więcej korzystnych właściwości a lista chorób, w których może przynieść terapeutyczne skutki może być znacznie dłuższa.
Tagi: choroba Alzheimera, terapia, mozg, kora mozgowa, ubytek, smierc
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje