- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Znaczenie i zastosowanie analizy próbki moczu
Rodzaje próbek moczu
W diagnostyce laboratoryjnej wyróżnia się 3 rodzaje próbek moczu, które wykorzystuje się w różnych oznaczeniach:
1) pierwsza poranna próbka moczu: wykorzystywana w oznaczeniach ogólnych moczu,
2) mocz przygodny: ma zastosowanie w diagnozowaniu tzw. stanów ostrych
3) dobowa zbiórka moczu: pozwala na ocenę filtracji kłębuszkowej, ilościowego wydalania białka, hormonów lub elektrolitów.
Wśród głównych metod otrzymywania próbek moczu do analizy wymienia się:
- mikcję,
- cewnikowanie,
- nakłucia nadłonowe [8].
Próbki moczu muszą być dostarczone do laboratorium zaraz po ich pobraniu. Badanie ogólne moczu należy wykonać w czasie do max. 2 godzin od pobrania, z kolei mocz pobrany do badań biochemicznych jest przydatny do 10 godzin od pobrania. W przypadku niemożliwości dostarczenia próbek moczu do laboratorium w określonym czasie, bardzo ważne jest, aby próbki zostały zabezpieczone przez schłodzenie do temperatury 4-8°C. Należy jednak mieć na uwadze, że niska temperatura może powodować wytrącanie się w próbkach kryształów moczanów, fosforanów lub innych związków endo- i egzogennych. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest zastosowanie dodatkowych środków konserwujących (np. tymolu, kwas bornego czy formaliny). W tym przypadku należy jednak pamiętać, że w próbkach moczu poddanych konserwacji może dochodzić do różnego rodzaju zmian [8].
Badanie ogólne moczu
Pełne badanie moczu jest proste i ekonomiczne w wykonaniu. Uzyskane w trakcie badania informacje pozwalają na ocenę stanu dróg wyprowadzających mocz oraz innych układów i narządów. Pełne badanie moczu jest podstawowym elementem postępowania diagnostycznego. Pozwala ono na ujawnienie objawów klinicznych chorób zarówno dróg moczowych, jak i innych układów organizmu [4].
Badanie ogólne moczu zazwyczaj jest badaniem przesiewowym w kierunku chorób nerek i dróg moczowych. W skład badania przesiewowego wchodzi: ocena makroskopowa, badanie biochemiczne i mikroskopowa ocena tzw. osadu moczu [1].
Ogólne badanie moczu ze zbiórki porannej obejmuje ocenę własności fizykochemicznych, ocenę makro- i mikroskopową, a także najczęściej występujących składników patologicznych (glukozy, białka, bilirubiny, związków ketonowych czy erytrocytów i leukocytów). Po odwirowaniu próbki moczu, dodatkowo oceniany jest skład osadu moczu (obecność elementów morfotycznych) i kryształów nieorganicznych [1].
Zdjęcie: Badanie ogólne moczu, [1].
Tagi: badanie ogólne moczu, badanie osadu moczu, badania biochemiczne moczu, testy paskowe, rodzaje próbek moczu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje