- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Znaczenie i zastosowanie analizy próbki moczu
Nowoczesna analiza moczu obejmuje analizę chemiczną przy użyciu testów paskowych, która dodatkowo uzupełniana jest tradycyjnym, mikroskopowym badaniem osadu moczu. Testy paskowe spełniają wszystkie kryteria testów przesiewowych. Co więcej, badanie to pozwala na wykrycie niektórych chorób, które występują jeszcze w okresie bezobjawowym [8].
Wśród wielu zalet testów paskowych wymienia się łatwość użycia, szybkość wykonania i otrzymywanie wiarygodnych informacji na temat zmian patologicznych w moczu. Stosowane są jako tania metoda przesiewowa, a także początkowy etap dalszej diagnostyki różnicowej. Ocena mikroskopowa osadu moczu zazwyczaj wykonywana jest równolegle z testami paskowymi i stanowi tzw. podstawowy zakres analizy moczu. Często jednak badanie osadu następuje dopiero po badaniu testami paskowymi i zazwyczaj dotyczy jedynie tych próbek, w których testy paskowe wskazały podejrzenie patologii [7].
Testy paskowe są pierwszym krokiem w diagnostyce moczu, a w przypadku negatywnych wyników z testów paskowych oraz braku objawów oraz klinicznych podejrzeń, nie wykonuje się żadnych dodatkowych oznaczeń. W przypadku wykrytych nieprawidłowości próbki procesuje się dalej, przeprowadzając potwierdzenia i oznaczenia ilościowe. Obydwa kroki w analizie klinicznej zapewniają wiarygodną i wystarczającą procedurę diagnostyczną.
Najczęściej analiza paskowa (praca manualna) połączona jest ze wzrokową oceną wyników. Rozwój metod badawczych pozwolił wprowadzić do oznaczeń metodę fotometryczną, wykorzystywaną do standaryzacji oceny wyników. W celu zmniejszenia objętość próbek badawczych stosuje się analizatory, które automatycznie podają testy paskowe do pomiaru i dodatkowo mogą być połączone z laboratoryjnym systemem zarządzania danymi (tzw. system EDP). Nowoczesne analizatory mają dwukierunkowe połączenie z systemem EDP, dzięki czemu analiza moczu przebiega w pełni automatycznie i bezpośrednio w pierwotnej probówce z próbką [5].
Tagi: badanie ogólne moczu, badanie osadu moczu, badania biochemiczne moczu, testy paskowe, rodzaje próbek moczu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje