- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Znaczenie i zastosowanie analizy próbki moczu
Oznaczanie glukozy w moczu za pomocą testów paskowych
W warunkach fizjologicznych glukoza filtrowana jest do tzw. ultraprzesączu gdzie w całości ulega wchłanianiu zwrotnemu (proces ten zachodzi w bliższej części kanalików nerkowych za pomocą sprzężonego z sodem czynnego wchłaniana zwrotnego). Maksymalna szybkość transportu zwrotnego wynosi ok. 350 mg/min. W momencie, gdy stężenie glukozy w osoczu i równocześnie w filtracie kłębowym przekroczy wartość 180 mg/dL (tzw. próg nerkowy), wówczas w wydalanym moczu pojawia się glukoza. Choroba spowodowana wysokim stężeniem glukozy w moczu nazywana jest glukozurią (cukromocz). Może być ona spowodowana zmianami przednerkowymi (cukrzyce/hiperglikemia, choroby wątroby, zaburzenia hormonalne) lub nabytymi i wrodzonymi uszkodzeniami kanalików bliższych, które obniżają próg nerkowy dla glukozy oraz dla innych związków [8].
Testy paskowe wykrywają glukozę w próbce moczu w oparciu o metody enzymatyczne. Ze względu na swoją specyficzność, za ich pomocą nie można wykrywać obecności innych cukrów (takich jak: galaktoza, ksyloza, fruktoza czy laktoza). Przyczyną fałszywie dodatnich wyników testów paskowych może być obecność w próbce związków utleniających czy peroksydaz bakteryjnych.
Fałszywie ujemne wyniki badania mogą być być spowodowane wysokim stężeniem kwasu askorbinowego i ciał ketonowych lub niskiego pH moczu (pH<5) [5], [6].
Wykrywanie azotynów z wykorzystaniem testów paskowych
Dzięki testom paskowym możliwe jest wykrywanie obecności w moczu bakterii redukujących azotany do azotynów (reakcja zachodzi pod wpływem enzymu-reduktazy azotynowej, która redukuje azotany pokarmowe do azotynów) [8]. Co więcej bakterie gram-ujemne należą do fizjologicznej flory układu pokarmowego z grupy Escherichia coli, Proteus spp., Enterococcus spp. i Staphylococcus spp. [8]. Negatywny wynik testów paskowych nie wyklucza obecności infekcji bakteryjnej. Każdy dodatni wynik oznaczenia powinien zostać dodatkowo potwierdzony poprzez wykonanie mikroskopowego badania osadu moczu oraz posiewu mikrobiologicznego badanego materiału.
Wśród głównych przyczyn ujawniania się fałszywie dodatnich wyników wymienia się zbyt długie przechowywanie próbki moczu in vitro, które w efekcie prowadzi do namnożenia się bakterii. Leki zawierające azotyny również mają wpływ na zafałszowanie wyników testu. Ponadto, znaczenie w fałszywie ujemnych wynikach badań ma również zbyt wysokie stężenia kwasu askorbinowego [5], [6].
Wykrywanie leukocytów w moczu za pomocą testów paskowych
Zwiększona liczba leukocytów w moczu wskazuje na występowanie stanu zapalnego dróg moczowych. W warunkach fizjologicznych prawidłowa liczba leukocytów wynosi 0-5 w polu widzenia. Za pomocą testów paskowych możliwe jest wykrywanie obecność esterazy leukocytowej tj. enzymu występującego w granulocytach obojętnochłonnych i monocytach. Podwyższona liczba leukocytów w moczu może być również związana z zanieczyszczeniami moczu wydzieliną z pochwy, stanami zapalnymi w okolicy cewki moczowej lub z przyjmowaniem leków, powodujących dodatnią interferencję z testem [8], [5], [6].
Tagi: badanie ogólne moczu, badanie osadu moczu, badania biochemiczne moczu, testy paskowe, rodzaje próbek moczu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje