- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Znaczenie i zastosowanie analizy próbki moczu
Rutynowe wykorzystywanie testów paskowych w analizie moczu
W wielu chorobach (w tym w chorobach dróg moczowo-płciowych pochodzenia nerkowego) rutynowo wykonuje się badanie moczu. Jest ono bardzo ważnym uzupełnieniem badań krwi.
Zazwyczaj badanie ogólne moczu wykonuje się przy użyciu wieloparametrowych testów paskowych. Testy te wykorzystują metody kolorymetryczne tzw. „suchej chemii”. Wśród stosowanych testów dostępne są paski jednoparametrowe służące np. do wykrywania glukozy, białka (albuminy), „mikroalbuminurii”, leków czy substancji odurzających. Najczęściej wykorzystywane są paski 10-parametrowe, które wykrywają jednocześnie glukozę, związki ketonowe, albuminę, leukocyty, azotyny, erytrocyty/hemoglobinę, bilirubinę, urobilinogen, pH i ciężar właściwy moczu.
Budowa testów paskowych i zasada działania
Pasek do badania wykonany jest z tworzywa sztucznego, na którym umieszczone są higroskopijne pola testowe. Każde pole nasączone jest odpowiednimi odczynnikami chemicznymi. Po zanurzeniu i wyjęciu paska z próbki moczu, na poszczególnych polach zachodzą reakcje chemiczne ze składnikami zawartymi w badanej próbce.
Następnie dokonuje się odczytu paska polegającego na ocenie zmian zabarwienia pola w porównaniu ze skalami barwnymi, przy czym odczyt wykonywany jest po upływie czasu rekomendowanego przez producenta pasków. Oceny zabarwienia można dokonać wzrokowo lub wykorzystując automatyczny czytnik pasków. Analizowane odczyty dają wynik półilościowy z wyjątkiem ciężaru właściwego (dokładność 0,005 g/ml) i pH (dokładność 0,5 jednostki) [8].
Aby test zachowały swoją reaktywność należy przechowywać je w odpowiednich warunkach: chronić przed światłem, ciepłem i wilgocią. Testów paskowych nie wolno wyjmować z butelki do chwili bezpośredniego użycia. Za każdym razem butelka musi być szczelnie zamykana, a obszar testowy nie może być dotykany. Wszelkie zmiany wyglądu testu (przyciemnienia, odbarwienia pól reakcyjnych, a także wyraźne zmiany testu) mogą świadczyć o jego uszkodzeniu [9].
Zdjęcie: Zastosowanie testów paskowych, odczyt wizualny:
1- Zanurzenie testu (wszystkie pola testowe) w próbce moczu
2- Usunięcie nadmiaru próbki
3- Porównanie każdego z pól reakcyjnych z barwna skalą znajdującą się na etykiecie butelki (opakowania). Każdy test na pasku należy odczytać w czasie wskazanym na etykiecie. Analizę wyników należy rozpocząć od testu, którego wynik należy odczytać najszybciej. Zmiany barw, które zachodzą po 2 minutach od wykonania oznaczenia nie mają znaczenia diagnostycznego [9].
Tagi: badanie ogólne moczu, badanie osadu moczu, badania biochemiczne moczu, testy paskowe, rodzaje próbek moczu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje