- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Wirus Zika – sprawca globalnego zagrożenia
Okazuje się jednak, że nie tylko ugryzienie zarażonego komara może przenosić wirusa. Najnowsze odkrycia wskazują, że rozprzestrzenia się również poprzez kontakt seksualny z osobą zakażoną wirusem. Odkryto jego obecność w męskim nasieniu. Potwierdzono przypadki przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka m.in. w USA.
Fot: http://www.microbiologyinfo.com/zika-virus-structure-genome-symptoms-transmission-pathogenesis-diagnosis/
Jedną z najbardziej niebezpiecznych cech wirusa jest jego zdolność do przenoszenia się z organizmu zarażonej ciężarnej kobiety na jej nienarodzone dziecko- poprzez łożysko. W przeciwieństwie do ludzie dorosłych (a nawet kilkuletnich dzieci czy ludzi starszych) to właśnie płód jest narażony na najcięższe komplikacje wywołane wirusem. U większości zarażonych wiążą się one z objawami grypopodobnymi, które często same ustępują, lub nie objawiają się w ogóle. Tymczasem zarażenie płodu daje wysokie ryzyko jego uszkodzenia i w efekcie-urodzenie ciężko chorego dziecka.
Przebieg zakażenia
Wirus Zika jest niebezpieczny, choć w ponad 70% przypadków zarażenie przebiega bezobjawowo. W pozostałych pojawiają się w większości łagodne objawy grypopodobne lub wysypka. Okres wylęgania choroby to ok. 9 dni od zarażenia, a sam okres objawowy to zwykle 2-7 dni. Choroba wywołana wirusem cechuje się przebiegiem samoograniczającym- ustępuje samoistnie.
Objawy sprawiają, że często jest mylona z grypą. Choroba manifestuje się początkowo bólem głowy, do którego w ciągu 24 godzin dołącza wysypka na tułowiu, kończynach, twarzy i szyi. Złe samopoczucie i gorączka utrzymują się najczęściej do 2-3 dnia. Przebieg choroby jest jednak zmienny, niektóre objawy mogą nie wystąpić lub być bardziej nasilone. Oprócz wymienionych obserwuje się również bóle brzucha, brak apetytu, obrzęk stawów, dreszcze, bóle mięśni, zapalenie spojówek czy zawroty głowy. Potwierdzono również, że wirus może mieć związek z pewnymi chorobami neurologicznymi, wciąż jednak trwają badania nad dokładnym poznaniem mechanizmu tego procesu.
Tagi: wirus zika, epidemia, mikrocefalia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje