- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Wirus Zika – sprawca globalnego zagrożenia
Również specjaliści z Brazylii szukają skutecznej terapii przeciwko wirusowi. W Instytucie Butantan zajmującym się produkcją szczepionek i surowic, prof. Jorge Kalil wraz z zespołem szukają sposobu na produkcję przeciwciał u zwierząt- szczurów i koni. Otrzymane przeciwciała po podaniu człowiekowi powinny być w stanie zneutralizować wirusa. W celach medycznych lepiej jest wykorzystywać przeciwciała ludzkie, jednak ze względu na powagę sytuacji prace na zwierzętach są równie ważne. Niestety badania są w fazie początkowej, a na wyniki trzeba poczekać co najmniej rok. Instytut równolegle pracuje nad szczepionka przeciwko Dendze. To również może mieć wpływ na prace związane z wirusem Zika- oba wirusy są do siebie podobne. Badanie weszło w III fazę kliniczną w styczniu 2016 roku. Jest to ostatni etap przed dopuszczeniem do użytku. Jeśli badanie powiedzie się, będzie można sprawdzić teoretyczne przypuszczenia naukowców- w gotowej szczepionce wystarczy ,,podmienić” materiał genetyczny wirusa Denga na ten wirusa Zika.
Przełom w badaniach
Przed wejściem w fazę badań klinicznych stoi odkrycie singapurskich naukowców z laboratoriów IBM Research and The Institute of Bioengineering and Nanotechnology. Stworzyli oni związek chemiczny, który potrafi walczyć z wirusami - od zwykłej grypy, przez Zika, aż po Ebolę. Polimer, który uzyskali działa na trzy różne sposoby jednocześnie - utrudnia wirusom infekcję organizmu, uniemożliwia rozmnażanie i wzmacnia układ odpornościowy organizmu na wirusy. Dodatkowo wykazuje te zdolności nawet na zmutowanych odmianach wirusa, co oznacza, że zajmie im dużo więcej czasu by się na niego uodpornić. Pozytywne wyniki otrzymano na wirusie Ebola, Dengi i Herpes Simplex (wirus opryszczki). Naukowcy czekają na rozpoczęcie współpracy z firmą farmaceutyczną chętną do przeprowadzenia właściwych testów klinicznych, a przy ich powodzeniu- wprowadzenia produktu na rynek.
Wiele placówek naukowych Ameryki Północnej bierze udział w kampanii przeciwko wirusowi Zika. Jest to między innymi Uniwersytet Purdue. Pracujący tam naukowcy Richard Kuhn, Michael Rossmann i Theodore Pierson wykorzystali technikę mikroskopii krioelektronowej, by zobaczyć wirusa Zika z niezwykłą dokładnością. Tak dokładne zbadanie budowy wirusa pozwala naukowcom znaleźć jego słabe punkty pozwalające znaleźć skuteczną broń przeciwko niemu. Pomoże to również w diagnostyce zakażeń, szczególnie w przypadku gdy diagnoza nie jest jednoznaczna. Wirus Zika jest bardzo podobny do flawiwirusów – rodziny, do której należy m.in. wirus dengi i gorączki Zachodniego Nilu. Nić RNA tych wirusów okryta jest płaszczem białkowym, posiada również dodatkową otoczkę, z której wystają łańcuchy białek. Prawdopodobnie to właśnie te struktury w jego budowie umożliwiają mu przenikanie przez łożysko matki do płodu oraz pokonywanie bariery krew-mózg. Wyniki swoich obserwacji naukowcy przedstawili w czasopiśmie ,,Science” oraz na stronie internetowej uniwersytetu w marcu tego roku.
Tagi: wirus zika, epidemia, mikrocefalia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje