- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Wirus Zika – sprawca globalnego zagrożenia
Badanie to skupia się na pacjentach, którzy pomiędzy grudniem 2014, a czerwcem 2015 roku zostali przyjęci do szpitala z objawami przypominającymi zarażenie wirusem Zika lub Denga. 151 pacjentów wykazywało objawy ze strony układu nerwowego oraz objawy neurologiczne wskazujące na zaburzenia autoimmunologiczne. Objawem występującym u wszystkich była wysoka gorączka i wysypka, częste było też swędzenie skóry, bóle stawów, zaczerwienienie oczu. Część pacjentów manifestowała objawy natychmiast po zarażeniu, a u części pojawiły się one po ok. 2 tygodniach.
Wśród sześciu pacjentów z najpoważniejszymi objawami, dwoje zapadło na ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia (ADEM). Jest to choroba autoimmunologiczna demielinizacyjna, która przebiegiem przypomina stwardnienie rozsiane. Różnicą jest, że ADEM przebiega jednofazowo- po ataku choroba ustępuje, najczęściej całkowicie w ciągu ok. 6 miesięcy (natomiast stwardnienie rozsiane jest chorobą postępującą, charakteryzującą powtarzającymi się w czasie rzutami choroby). Obaj pacjenci doznali znacznych uszkodzeń istoty białej mózgu. U kolejnych czterech osób doszło do rozwoju zespołu Guillaina-Barrego (GBS), które już wcześniej łączono z wirusem Zika.
Po zakończeniu hospitalizacji pięć z sześciu pacjentów wciąż miało problemy z poruszaniem się, wzrokiem, pamięcią i procesami myślowymi. Okazało się, że wszyscy byli zarażeni wirusem Zika, testy na Dengę i Chikungunyę wypadły negatywnie. Wyniki tych badań nie oznaczają, że każdy zakażony wirusem Zika doświadczy takich objawów i komplikacji, jednak wskazują, że w pewien sposób Zika wpływa na mózg i nie można tego lekceważyć podczas leczenia. Tajemnicą pozostaje nadal dlaczego i w jaki sposób Zika wydaje się mieć silny związek z GBS i innymi chorobami zapalnymi/ immunologicznymi układu nerwowego. Zagadnieniem tym zajmuje się zespół badawczy, którym kieruje Dr James Sejvar z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w Atlancie.
Prace nad szczepionką trwają również w Indiach. Początkiem 2016 roku firma Bharat Biotech z siedzibą w Hajdarabad była w posiadaniu dwóch potencjalnych szczepionek. Jedna z nich zawiera inaktywowane wirusy, druga fragmenty wyizolowanego genomu Zika. Obie trafiły do testów przedklinicznych na zwierzętach końcem lutego tego roku. W przeciwieństwie do innych firm szukających skutecznej szczepionki, Bharat Biotech wydaje się być bliższa celu. Prace nad szczepionką ruszyły wraz z badaniami nad skutecznym preparatem przeciwko Dendze i Chikungunya. Są one zbliżone do wirusa Zika, a przenosi je ten sam gatunek komarów. Ze względu na sprzyjający klimat Indie są wysoko narażone na rozwinięcie się epidemii Zika.
Tagi: wirus zika, epidemia, mikrocefalia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje