- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Stwardnienie rozsiane - nowe możliwości terapii
Fot.1. Podtypy stwardnienia rozsianego i ich przebieg w czasie wg. United States National Multiple Sclerosis Society
Postać nawracająco-remitująca dotyczy na początku choroby blisko 85-90% pacjentów. Charakteryzuje się występowaniem rzutów czyli nagłych objawów uszkodzenia układu nerwowego, mogą to być objawy nowe lub pogłębione już istniejące. Rzuty są poprzedzielane różnymi okresami stabilizacji trwającymi od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Objawy pojawiające się w czasie rzutu mogą wycofać się lub częściowo pozostać.
Postać wtórnie postępująca dotyczy ok. 80% chorych z postacią remitująco-nawracającą trwającą wiele lat. Kumulujące się ubytkowe objawy neurologiczne powstające podczas kolejnych rzutów doprowadzają do postępującej niepełnosprawności. Występuje w późnej fazie choroby.
Postać pierwotnie postępująca dotyczy ok. 10% pacjentów, u których po pierwszych objawach choroby nie dochodzi do remisji i złagodzenia objawów. Pogorszenie następuje stopniowo lecz bez zaostrzeń i występuje u chorych, u których choroba pojawiła się późno.
Postać postępująco-nawrotowa dotyczy tych pacjentów, u których od samego początku występuje postępujące pogorszenie stanu ze znacznymi zaostrzeniami. Jest to najrzadsza i najdotkliwsza dla chorego forma SM.
Najwcześniejszym klinicznym objawem postaci remitująco-nawracającej SM jest klinicznie izolowany zespół (CIS, clinically isolated syndrome). Dochodzi w nim do podostrego przebiegu wskazującego na demielinizację, lecz inne kryteria rozpoznania SM nie występują.
Tagi: stwardnienie rozsiane, uklad nerwowy
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje