- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Stwardnienie rozsiane - nowe możliwości terapii
Leczenie za pomocą przeszczepu jest możliwe dla pacjentów, dobieranych według specyficznych kwalifikacji. Pacjenci poddawani tej metodzie to przede wszystkim:
• chorzy z rzutowo-remisyjną postacią choroby, u których dochodzi do szybkiej progresji choroby mimo stosowanych innych form leczenia
• chorzy z gwałtownie postępującą postacią SM
• chorzy z wtórnie postępującą postacią SM, u których występuje stały wzrost stopnia niepełnosprawności w ciągu ostatniego roku.
Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medyczny (Katowice). Mimo iż nie jest to metoda nowa, wciąż nosi miano eksperymentalnej, trwają też badania nad jej skutecznością i optymalizacja całego procesu tak by przynosił jak najlepsze efekty.
Wyniki jednego z takich badań opublikowane w tym roku na Annual Meeting of the Consortium of MS Centers wykazały, że po pięciu latach od wykonania przeszczepu u 69% chorych nie zauważono wznowienia choroby. W czerwcu 2016 roku pojawiły się również wyniki badania naukowców z Kanady, którzy zastosowali metodę u 24 pacjentów z agresywnie postępującą rzutowo-remisyjną postacią SM, która nie poddawała się terapii lekami. Po 3 latach od zabiegu u 70% pacjentów nie zauważono progresji choroby, u 40% w różnym stopniu cofnęła się niepełnosprawność, jeden pacjent zmarł, również jeden wymagał intensywnej terapii w wyniku powikłań. W ramach przygotowania do przeszczepu pacjentów poddano całkowitemu zniszczeniu pierwotnego systemu immunologicznego poprzez chemioterapię.
W 2015 roku pojawiły się również wyniki aż dziesięcioletniego badania lekarzy z Northwestern University w Chicago nad efektywnością przeszczepu. Testom poddano 123 chorych z czego 28 miało wtórnie postępującą postać choroby. Końcowe wyniki wykazały, że u 64% chorych nie wystąpił postęp choroby przez przynajmniej 4 lata od zabiegu. Okazało się, że lepsze wyniki osiągają pacjenci z rzutowo-remisyjną postacią choroby, chorujący krócej niż 10 lat. W wyniku przeszczepu żaden pacjent nie zmarł, u siedmiu wystąpiły silniejsze powikłania.
Polski lek w terapii stwardnienia rozsianego
Polscy naukowcy prowadzący badania nad stwardnieniem rozsianym coraz częściej odnoszą sukcesy. Jednym z największych był ten należący do Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Badacze opracowali nową metodę leczenia stwardnienia rozsianego z wykorzystaniem plastrów naklejanych na skórę. Metoda ta przypomina proces odczulania osób cierpiących na alergie. Osobę poddaje się kontaktowi z alergenem co po pewnym czasie powoduje ,,przyzwyczajenie” się organizmu i zaprzestanie manifestacji objawów uczuleniowych.
Tagi: stwardnienie rozsiane, uklad nerwowy
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje