- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Furanokumaryny - aktywność biologiczna i właściwości
Jak dotąd potwierdzono, że związki furanokumarynowe mogą m.in.: hamować ekspresję cykliny D1 (powiązanej z rozwojem nowotworów) oraz białek szoku cieplnego (heat shock proteins, Hsps). Wiele z tych substancji może indukować autofagię, depolaryzację błon mitochondrialnych oraz zatrzymanie cyklu komórkowego na granicy faz G0/G1 oraz G2/M. Wykazano ich wpływ na szlak sygnałowy PI3K/AKT, produkcję reaktywnych form tlenu (reactive oxygen species, ROS) oraz uwolnienie cytochromu c i aktywację kaspazy 3, 8 i 9. Udowodniono, że niektóre furanokumaryny mogą również uwrażliwiać komórki linii raka płuc H23, H292 i A549 na anoikozę (apoptozę zależną od braku adhezji), a także obniżać poziom antyapoptotycznych białek Bcl-2, Bcl-x i Mcl-1 oraz zwiększać ekspresję białek promujących apoptozę – Bax i p53. Ponadto badania in vivo na myszach wykazały, że imperatoryna indukuje apoptozę komórek nowotworowych linii HepG2, zaś peucedanina hamuje rozwój nowotworu Ehrlicha (SANCHO I WSPÓŁAUT., 2004; BARTNIK I WSPÓŁAUT., 2006; LEE I WSPÓŁAUT., 2003; JAKUBOWICZ-GIL I WSPÓŁAUT., 2012; VIOLA I WSPÓŁAUT. 2007; PANNO I WSPÓŁAUT., 2010; CHOOCHUAY I WSPÓŁAUT., 2013; LUO I WSPÓŁAUT., 2011).
Inne właściwości
Stwierdzono, że niektóre furanokumaryny mogą hamować powstawanie końcowych produktów zaawansowanej glikacji, które biorą udział w procesach starzenia oraz są odpowiedzialne, m.in. za rozwój miażdżycy oraz powikłań cukrzycowych, takich jak: retinopatia, neuropatia i nefropatia. W najnowszych badaniach udowodniono, że izoimperatoryna wyizolowana z rośliny Angelica dahurica wykazuje silną aktywność hamującą powstawanie tych niepożądanych produktów (KIM I WSPÓŁAUT., 2012).
Istnieją również doniesienia, wskazujące na antyoksydacyjne i przeciwzapalne działanie furanokumaryn. Wykazano, że sfondyna może hamować ekspresję cyklooksygenazy-2 (COX-2) indukowaną przez interleukinę-1β, zmniejszając tym samym uwalnianie prostaglandyny E2 (YANG I WSPÓŁAUT., 2002). Niektóre pochodne furanokumarynowe, takie jak 9-hydroksy-4-metoksypsoralen i allo-izoimperatoryna, mają z kolei zdolność do wychwytywania/wymiatania reaktywnych form tlenu (AMPONSAH I WSPÓŁAUT., 2013; YU I WSPÓŁAUT., 2008; SRI RANGANATH I WSPÓŁAUT., 2011; PIAO I WSPÓŁAUT., 2004). Właściwości przeciwzapalne bergaptenu i wodzianu oksypeucedaniny zostały również potwierdzone w badaniach in vivo (AMPONSAH I WSPÓŁAUT., 2013).
Wykazano także, że związki furanokumarynowe, takie jak imperatoryna i bergapten mogą pobudzać różnicowanie oraz dojrzewanie szczurzych osteoblastów (poprzez zwiększanie ekspresji białka morfogenetycznego kości 2) (TANG I WSPÓŁAUT., 2008). Dodatkowo udowodniono, że bergapten, ksantotoksyna i angelicyna po wzbudzeniu promieniowaniem UVA, indukują różnicowanie ludzkich komórek erytroidalnych (VIOLA I WSPÓŁAUT., 2008).
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje