- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Fizykochemiczne właściwości piwa warzonego w warunkach domowych
Charakterystyczna dla tego rodzaju jest fermentacja w temperaturze 12-25°C. W takim zakresie temperatur drożdże produkują znaczne ilości estrów, które nadają piwom niepowtarzalny aromat. Wśród piw górnej fermentacji wyróżnia się piwa typu: alt, Kölsch, białe (Berliner Weisse), Angielskie Ale (Bitter, Mild, India Pale Ale, Old, Stock), Irlandzkie Ale (Irish Red Ale, Stout) i Belgijskie Ale (Lambic) (ESSLINGER I NARZISS, 2012). Na przestrzeni wieków proces warzenia piwa uległ udoskonaleniu. Odkrycie technologii słodowania, wykorzystanie chmielu do wzbogacenia smaku oraz poznanie różnych metod fermentacji wywarły znaczący wpływ na obecną technologię produkcji piwa (BURBERG I ZARNKOW, 2009). Jednak wiele browarów wciąż korzysta z wieloletniej, sprawdzonej receptury. W standardowym procesie produkcji piwa wyróżnia się następujące etapy: śrutowanie mające na celu rozdrobnienie słodu, zacieranie, gotowanie brzeczki z chmielem, fermentacja piwa, leżakowanie, filtracja, rozlew oraz pasteryzacja (BONIN, 2014). Poszczególne etapy wytwarzania tego napoju alkoholowego powodują przejście substancji biologicznie czynnych z półproduktów, przy pomocy drożdży piwowarskich. Każdy z wymienionych etapów istotnie wpływa na końcowe właściwości produktu. Warto także wspomnieć o wartości odżywczej piwa. Napój ten zawiera dużą ilość białka, liczne związki mineralne (potas, wapń, fosfor i krzem) oraz witaminy z grupy B. Piwo jest również bogatym źródłem aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu (RAJEWSKA I IN., 2009; SALOMON, 2012).
Światowy rynek dysponuje ponad 50 rodzajami piw, wśród których każde posiada wyjątkowe cechy sensoryczne. Piwa produkowane w warunkach domowych wykazują różnice we właściwościach fizykochemicznych oraz organoleptycznych w porównaniu z piwami przemysłowymi. W związku z tym szczególnie ważne jest zbadanie właściwości napojów ważonych w warunkach domowych.
MATERIAŁY I METODY
Analizie poddano 2 rodzaje piw wyprodukowanych samodzielnie oraz 5 rodzajów piw przemysłowych. Piwa podzielono na dwie kategorie oraz nadano im odpowiednie oznaczenia. W kategorii pierwszej znajdowały się piwa niefiltrowane: A – piwo typu jasny lager o 12,5° Blg ekstraktu i 5,5% alkoholu; B – jasny lager o 12,5° Blg ekstraktu i 6% alkoholu; C- piwo typu jasny lager wyprodukowane metodą domową o 13,5° Blg ekstraktu oraz D – piwo żytnie o 12,4° Blg ekstraktu i 5,3% alkoholu. Drugą kategorię stanowiły piwa o barwie bursztynowo- czerwonej bazujące na słodzie typu pale ale: E – English Pale Ale (Angielskie Czerwone) o zawartości ekstraktu 12° Blg i 5,5% alkoholu; F – Irish Red Ale (Irlandzkie Czerwone) o zawartości ekstraktu 11,5° Blg i 4,2% alkoholu oraz G – piwo English Pale Ale wyprodukowane metodą domową o zawartości ekstraktu 12° Blg.
Tagi: piwo, Lager, Ale, warunki domowe
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje