- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Fizykochemiczne właściwości piwa warzonego w warunkach domowych
W ocenie organoleptycznej najwyższe wartości uzyskało piwo F (typu Irish Red Ale). Charakteryzowało się ono intensywnym aromatem karmelowym i miodowym. Miało słodkawy smak o słabo wyczuwalnej goryczce. Również pozostałe piwa (E i G) uwarzone z wykorzystaniem słodu ale, zostały wysoko ocenione. Piwa o wysokiej zawartości polifenoli charakteryzowały się najwyższymi ocenami smakowitości. Napoje wyprodukowane w warunkach domowych wykazywały delikatny i przyjemny poziom wysycenia dwutlenkiem węgla.
WNIOSKI
- Najwyższą gęstością oraz zawartością ekstraktu charakteryzowało się samodzielnie wyprodukowane piwo typu Jasny Lager. Świadczy to o niskim stopniu odfermentowania cukrów.
- Najwyższy poziom pH odnotowano w samodzielnie wyprodukowanych piwach.
- Dodatek słodu żytniego i związana z nim znaczna zawartość β- glukanów spowodowały wzrost kwasowości oraz lepkości piwa D.
- Najwyższą zawartością goryczy charakteryzowały się piwa, do których produkcji wykorzystano słód typu ale. Jest to cecha charakterystyczna piw górnej fermentacji typu English Pale Ale.
- W piwach wyprodukowanych w warunkach domowych wykazano wysoką zawartość polifenoli ze względu na zastosowany proces technologiczny, z pominięciem etapu filtracji.
- Wyniki sensorycznej oceny eksperckiej wykazały, że zawartość związków fenolowych wpływa na smakowitość piwa. Najwyżej ocenione zostało piwo F typu Irish Red Ale.
Małgorzata Góral
Urszula Pankiewicz
Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii,
Katedra Analizy i Oceny Jakości Żywności,
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
ul. Skromna 8, 20-704 Lublin
e-mail: malgorzata.goral.127@gmail.com
urszula.pankiewicz@up.lublin.pl
Tagi: piwo, Lager, Ale, warunki domowe
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje