- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Znaczenie markerów nowotworowych w diagnostyce klinicznej
Istota badań przesiewowych polega na poszukiwaniu markerów choroby u osób, u których nie występują żadne kliniczne objawy. Markery wczesnego wykrywania to takie elementy biologii nowotworu, które pozwalają identyfikować rozwój choroby nowotworowej w momencie, kiedy jest mniejsze ryzyko rozprzestrzenienia się choroby, a co więcej może ona jeszcze dobrze odpowiadać na zastosowane leczenie [3].
Wśród najbardziej znanych markerów nowotworowych wymienia się obecny we krwi swoisty dla prostaty antygen PSA (ang. Prostate-Specific Antygen). Oznaczanie tego antygenu (samodzielnie lub w połączeniu z badaniem doodbytniczym) stosowane jest w badaniach przesiewowych do wczesnego wykrywania raka prostaty. Otrzymane wyniki badania nie zawsze odzwierciedlają zmiany chorobowe, przez co też nie u wszystkich mężczyzn to badanie przynosi oczekiwane rezultaty. Wiele markerów nowotworowych podobnie jak marker PSA może występować również w prawidłowych komórkach, a w trakcie rozwoju choroby nowotworowej zmianie ulega ich poziom. Również zmiany inny niż nowotworowe (różnego rodzaju stany zapalne czy przerosty tkanki) mogą podnosić poziom markera nowotworowego powyżej normy, co z kolei powoduje, że czasami informacja o poziomie markera nie jest wystarczająca do postawienia diagnozy czy też wprowadzenia zmian w zastosowanym schemacie leczenia. Tego typu informacja powinna być traktowana, jako uzupełnienie badań klinicznych i obrazowych [3].
Tagi: markery nowotworowe, wskaźniki nowotworowe, klasyczne metody diagnostyczne, diagnostyka nowotworów, receptory tkankowe, antygeny, hormony, HCG, PSA, EGFR, AFP, CEA, rak prostaty, markery genetyczne, protoonkogeny, geny supresorowe
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje