- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Znaczenie markerów nowotworowych w diagnostyce klinicznej
Wiele enzymów, które pojawiają się w pewnych tkankach znajdują się w osoczu krwi w wyższych stężeniach, gdy dotyczy to raka tkanki. Enzymy zazwyczaj mierzone są przez określenie szybkości z jaką konwersują one substrat do produktu końcowego, podczas gdy większość innych markerów nowotworowych mierzone jest za pomocą tzw. testu immunologicznego. Wśród przykładów enzymów, których poziom wzrośnie w przypadku chorób złośliwych wymienia się: fosfatazę kwaśną i zasadową, amylazę, kinazę kreatyninową, gamma-glutamylotransferazę czy dehydrogenazę mleczanową [15].
Głównym źródłem fosfatazy kwaśnej jest gruczoł krokowy, choć jego znaczące ilości występują także w erytrocytach, płytkach krwi, szpiku, kościach, wątrobie czy jelicie. Zmiany poziomu fosfatazy kwaśnej obserwuje się m.in. u mężczyzn z rakiem stercza [17].
Receptory tkankowe
Receptory tkankowe, które są związane z białkami błony komórkowej to kolejny typ markera nowotworowego. Substancje te wiążą się z hormonami i czynnikami wzrostu, a zatem wpływają na szybkość wzrostu guza. Niektóre receptory tkankowe mierzy się w próbkach tkanek pobranych podczas biopsji, podczas gdy inne są wydzielane do płynu zewnątrzkomórkowego, dzięki czemu też mogą być mierzone w próbkach krwi. Wśród receptorów uznawanych za markery nowotworowe wymienia się m.in. receptory estrogenowe i progesteronowe, receptory interleukiny-2 czy receptor czynnika wzrostu naskórka [15].
1) Receptor czynnika wzrostu naskórka – EGFR
Receptor ten jest białkiem przezbłonowym, zależnym od aktywności kinazy tyrozynowej. Receptor odgrywa bardzo ważną rolę w wielu procesach fizjologicznych, takich jak np. wzrost i implantacja zarodka czy naprawa dojrzałych, uszkodzonych organów). Nadmierna ekspresja EGFR związana jest z procesami nowotworowymi (może prowadzić do niekontrolowanego podziału komórek i rozwoju nowotworu) [22]. Zwiększoną ekspresję EGFR wykazano na komórkach nowotworowych raka krtani, w porównaniu do komórek zdrowej tkanki tego narządu. Z przeprowadzonych badań wynika, że bardziej nasilonej ekspresji EGFR w komórkach nowotworowych raka krtani towarzyszy również większa objętość guza oraz stopień zaawansowania choroby. Odnotowywano również częstsze przerzuty w węzłach chłonnych i określono czas przeżycia chorych na ten nowotwór jako krótszy [22].
Tagi: markery nowotworowe, wskaźniki nowotworowe, klasyczne metody diagnostyczne, diagnostyka nowotworów, receptory tkankowe, antygeny, hormony, HCG, PSA, EGFR, AFP, CEA, rak prostaty, markery genetyczne, protoonkogeny, geny supresorowe
wstecz
Podziel się ze znajomymi
Recenzje